Merewether High School

Scientia Ac Labore - Success through knowledge and application.

Telephone02 4969 3855

Emailmerewether-h.school@det.nsw.edu.au

Key Staff Roles

Get to know our staff - we're here to help.

Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing. The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment. Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.

Executive Staff

DOOLEY, Rochelle PRINCIPAL

CROOKS, Jane DEPUTY PRINCIPAL

CORNEY, Esme DEPUTY PRINCIPAL

HORRELL, Philip ADMINISTRATION

BERRY, Rob CURRICULUM

JOHNSON, Sherida WELLBEING

Business Manager 

DAVYS, Sandy  REL

Administration

BROWN, Toni SCHOOL ADMINISTRATIVE MANAGER

HUTCHISON, Sharon 

JENKINS, Kristie 

O'HEARN, Belinda

PEARSON, Lidija 

SCIBERRAS, Cecilia 

SHERWIN, Brodie 

 

Assistants 

MOORE, Kylie SCIENCE

ACHURCH, Gail SCIENCE

WARK, Samantha KITCHEN

Canteen 

Lisa Hallett 

Careers Adviser 

DRUITT, Fiona

Counsellors 

McINTYRE, Helen MON-WED

BRITTEN, Mary-Jane FRI

General Assistant 

D'AMICO, Frank

Learning & Support 

SLATER, Sarah STUDENT SUPPORT OFFICER

STUBBS, Cathy LAST

REILLY, Paula LAST: TUE WED

ELLIS, Libby SLSO

Library 

BYRNES, Grahame LIBRARIAN Y12 YEAR ADVISER

ELLIS, Christiane LIBRARY ASSISTANT

SCOTT, Lorraine 

Senior Studies ILC 

CORNEY, Leanne

KELTY, Ed 

SOUTHWARD, Tony 

Sport Organiser 

BROOKS, Karyn

McCallum, Lindsay 

Teaching Quality Advisor 

Ami Morrow

Technology 

COX, Scott HEAD TEACHER

REICH, Brian

Faculty Staff

TENORIO, Alison HEAD TEACHER

FERGUSON, Charissa 

GILBERTSON, Karen 

ROXBY, Sienna

WATSON, Amber Y8 YEAR ADVISER

WETT, Jordan

COLBERT, Angela HEAD TEACHER

BENNET, Clair Y10 YEAR ADVISER

BURDEKIN, Michelle

DALEY, Belinda 

LATIMORE, Alison 

PARKER, Lisa 

ROBERTS, Anna

GIBB, Steven HEAD TEACHER

BORRELLI, Gabbi SRC

FISHER, Billie 

POULIOS, John Y11 YEAR ADVISER

WRIGHT, Hadrian

TONKS, Rachael  HEAD TEACHER REL 

BERRY, Rob 

HORRELL, Philip 

JOHNSON, Louise 

RICE, Nathan TUE-THU

WILLIAMS, Michelle MON TUE

SINGH, Dharmendra HEAD TEACHER

BAEGER, Carolin 

CHALMERS, Cathy 

DAGG, Sonia 

EASTON, Melinda 

GILLESPIE, Debbie 

HILL, Bruce 

JENKINS, Danielle 

JONES, Mitchell Y8 YEAR ADVISER

SCOLLAY, Tracy 

WENHAM, Cassandra 

SUTTON, Kyle HEAD TEACHER

BROOKS, Karyn 

HEWITT, Sonya 

HOSKIN, Rachelle

LEGGE, Patrick

McCallum, Lindsay

SMITH, Stephen HEAD TEACHER

ADEI-CARDWELL, Priscilla MON TUE FRI

BAEGER, Carolin 

BELL, Philip 

CARROLL, Jacob 

DAY, Ayden

DISKIN, Alison 

DICKINSON, Karen

HANSEN, Stuart

MALBY, Robyn 

McHUGH, Justin 

PENSON, Ros

TIMMINS, Denise 

 

TAYLOR, Lu HEAD TEACHER REL

CLARK, Lloyd

D’AMICO, Julie 

DONALDSON, Andrew PREFECT PATRON

INGLIS, Wendy YEAR 9 YEAR ADVISER

JOHNSON, Sherida GIRLS' SUPERVISOR 

JOHNSTON, Anthony

MIDDLEBROOK, Belinda

STUART, Anna